مقالات آموزشی

پچ پنل(patch panel) چیست؟

Posted On تیر ۲۰, ۱۳۹۴ at ۳:۱۷ ب٫ظ by / No Comments

patch panel

پچ پنل (patch panel) همانطور که اسمش نشان می دهد یک پنل هست که برای پچ کردن (یعنی وصل کردن) استفاده می شود. وظیفه اصلیش اینست که بین نقاط انتهایی کابل های شبکه و تجهیزات شبکه ای (هاب، روتر، …) قرار می گیرد و به جای اینکه کابل های شبکه مستقیما” به این تجهیزات وصل شوند از طریق آن وصل می شوند.
ارتباط بین کارت شبکه از ایستگاه کاری تا پریز دیواری از طریق کابل کوتاهی به طول حداکثر سه متر برقرارمی شود.
به این کابل رابط که حداکثر سه متر طول دارد اصطلاحا Patch cord یا patchcable گفته می شود. این پریزها در انواع روکار، توکار، یک قلو، دوقلو، چندقلو و در رنگ ها و ابعاد مختلف به بازار عرضه می شوند. کابل های رابط (Patch cable) را می توانید خودتان با وصل دو کانکتور به دو سر یک قطعه کابل بسازید.

imagePatch Cord
برای اتصال بین سوئیچ شبکه و پچ پنل و همچنین اتصال بین کامپیوتر (کارت شبکه) و پریز شبکه از پچ کورد استفاده می شود. یکی از مهمترین قسمت های شبکه پچ کورد است که می تواند کارایی شبکه را تحت تاثیر قرار دهد.. پچ کوردها در طول های ۵۰ سانتیمتر ، ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۵ ، ۱۰ و ۱۵ متری در رنگ های مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH ساخته می شوند که دومی فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند. چهار طبقه بندی از نظر پاسخ فرکانسی برای پچ کوردهای مسی: Cat5 ، Cat5e ، Cat6 و Cat7 می باشد.
انواع Patch Panel
پچ پنل های غیر ماژولار (Loaded )
به طور استاندارد در کابل کشی ساخت یافته پچ پنل ها درون رک قرار می گیرند و همه کابل های شبکه به این پچ پنل ها متصل می شوند. یک سر تمام کابل های شبکه درون پریز شبکه و سر دیگر آن به پچ پنل متصل می شود. پچ پنل های غیر ماژولار در انواع Cat5e و Cat6 و با تعداد پورت های ۱۶ ، ۲۴ ، ۳۶ و ۴۸ پورتی به صورت رنگی و مشکی و با زوایای ۱۸۰ درجه و ۴۵ درجه تولید می شوند. معمولا در شبکه های بزرگ که امکان توسعه دارند بهتر است از پچ پنل های ماژولار استفاده گردد.

image

پچ پنل های ماژولار
در پچ پنل های ماژولار می توان چندین نوع پورت مثلاً UTP، STP , FTP , Cat5 , Cat5e , Cat6 , Cat7 و حتی انواع پورت فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود را در کنار هم قرار داد. اگر پورتی به هر عنوان دچار مشکل شود فقط همان کیستون تعویض می شود و نیاز به تعویض کامل پچ پنل نیست. این پچ پنل ها در انواع ۱۲ ، ۱۶ ، ۲۴ ، ۳۲ ، ۳۶ و … ساخته می شوند.


مطلب مرتبط:

راه اندازی شبکه فیبر نوری به زبان ساده

خدمات پسیو و اکتیو شبکه


 

 

دیدگاهتان را بنویسید

با توجه به نوسانات ارزی لطفا جهت دریافت قیمت بروز محصولات تماس حاصل فرمایید. رد کردن